A. Le Coq Muhu Väina regati pikimal etapil oldi merel 18 kuni 24 ja rohkem tundi | 19 juuli 14, piret.salmistu

A. Le Coq 57. Muhu Väina regati pikimal, 69-84-miilisel etapil, mis viis jahid suvepealinnast Pärnust Roomassaarde, finišeeris kiireim jaht pärast 18-tunnist purjetamist. Väiksematel jahtidel kulus nõrga tuule tõttu kohalejõudmiseks enam kui terve ööpäev.

Pärast eilset puhkepäeva Pärnus suundus A. Le Coq Muhu Väina regati laevastik neljapäeva õhtul kell kuus regati kõige pikemale, valdavalt öistes tingimustes purjetatavale, Pärnu-Roomassaare etapile. Kui mullu sõideti vahemaa Pärnu–Roomassaare vaid 12 tunniga, siis tänavu jõudis kõige kiirem jaht kohale Roomassaarde 18 tunniga, väiksematel jahtidel kulus selleks aga enam kui terve ööpäev.


Jahid saabumas Roomassaare sadamasse - foto Piret Salmistu


Stardihetkel oli Pärnu lahel imeline suveilm – päiksepaiste, tuult 5-6 m/s ja sooja suisa 23 kraadi. Suuremate ja kiiremate jahtide gruppide distants nägi ette ümber Kihnu saare sõitmist, kuid kõige väiksemate distants oli selle võrra lühem, et ümber Kihnu sõitma ei pidanud. Esmane tuuleprognoos selleks distantsiks oli väga kehv, kuid päris tuuleaukudes olid jahid sunnitud seisma vaid vähem kui tund aega. Öösel kella 1-2 vahel olid suurem osa laevastikust koos Kihnu saare lõunatipu lähistel. Esimesena oli Roomassaare sadamas enne keskpäeva kell 11:48 kohal Kalev Jahtklubi jaht My Car Andres Lauluga roolis.


Jaht My Car, kapten Andres Laul, Kalev Jahtklubi - foto Piret Salmistu


Pärnu-Roomassaare esikolmikud gruppide kaupa.

ORC I
1. Reval Cafe, Eero Pank, Kalev JK
2. Sugar 2, Erki Melts, Pärnu YC
3. Extreme, Aistis Kalanavicius, Leedu ORC II
1. Katarina Jee, Mart Tamm, Saaremaa Merispordi Selts
2. Adele, Aleksander Zolotov, Jahtklubi Baltsail
3. Jazz, Risto Riim, Kalev JahtklubiORC III
1. Prizrak, Dmitrii Mostovoy, Moskva
2. Edasi, Koit Pauts, Haapsalu Jahtklubi
3. Kadri, Andres Haavel, Saaremaa Merispordi Selts ESTLYS I
1. Fanatic, Ain-Eke Jalasto, Kalev Jahtklubi
2. Tessa, Alar Ivanson, Kalev Jahtklubi
3. Ariel, Sergei Ganichev, St. Peterburg 
ESTLYS II
1. Kolibri, Roman Mickevic, Usma klubi, Läti
2. Temper, Harri Murd, Pärnu Jahtklubi
3. Liliann, Margus Beljakov, Saaremaa Merispordi SeltsESTLYS III
1. Frida, Andres Kõnd, Kalev Jahtklubi
2. Gamajon, Indrek Orav, Lennusadam
3. Mercurius, Margus Tasa, Saaremaa Merispordi Selts 
Folkboot
1. Tuuli, Olev Oolup, Haapsalu Jahtklubi
2. Greta, Mikk Köösel, Kalev Jahtklubi
3. Topu, Pertti Neero, Kalev JahtklubiPärast täna lõppenud Pärnu-Roomassaare etappi, mis oli ühtlasi ka regati viies, läks tulemustes kõige halvema sõidu tulemus mahaarvamisele, mis omakorda segas kaarte ja muutis koondtulemusi.


Suurimate jahtide ORC I grupis jätkab liidrina Forte (Kalev JK) 8 punktiga, teisele kohale tõusis tänase etapivõiduga Reval Café (Kalev Jahtklubi), kellel on  9 punkti ja kolmandaks tänu tänasele teisele kohale ja mahaviskele Sugar 2 (Pärnu Jahtklubi), koondtulemuseks 11 punkti. ORC II grupis tõusis liidriks 10 punktiga Jazz (Kalev JK), vaid pool punkti jääb maha Bossa Nova (Kalev JK), 14 punktiga on kolmas Merepärl (Pärnu JK). ORC III grupis on kindlalt liidripositsioonil Edasi (Haapsalu JK) 6 punktiga, kahe punkti kaugusele jääb Leedu jaht Tango ja 13 punkti on kolmandal kohal Kadril (Saaremaa Merispordi Selts). ESTLYS I grupis tõusis Pärnu-Roomassaare etapi võidu ja mahaviske järel liidriks 6 punktiga Fanatic (Kalev JK), vaid punkti maha jääb teisel kohal olev Tessa ja kolmandal kohal oleval Mial on 14 punkti (mõlemad jahid Kalev JK). ESTLYS II grupis säilitas kindla liidripositsiooni 6 punktiga Vesikaar (Kalev JK), esikolmikusse tõusid võrdselt 13 punktiga Brigitta (Kalev JK) ja Temper (Pärnu JK). ESTLYS III grupis hoiab liidrikohta 6 punktiga Frida (Kalev JK), teisele kohale tõusis 10 punktiga Mercurius (Saaremaa Merispordi Selts) ja 12 punkti on kolmandal kohal Luisal (Haapsalu JK). Folkbootide klassis on esikolmik endiselt sama - liider on Tuuli (Haapsalu JK), teisel kohal on Greta (Kalev JK) ja kolmandal Topu (Kalev JK).


Mõnusalt päikeselisel õhtul pärjati regati pikima etapi parimad Roomassaare sadamas, kus igati praktilised ja väärtuslikud auhinnad pani parimatele välja Selver ning õhtule lisas meeleolu ja hoogu Roomassaare sadama 120. sünnipäeva tähistamine, kus laval oli ansambel Friday.


Laupäeva, 19. juuli  hommikul kell 10 antakse Roomassaare lähistel start pika regati viimasele etapile – Roomassaare ringile, mis selgitab lõpliku paremusjärjestuses seitsmes grupis, sealhulgas Eesti meistrid avamerepurjetamises klassides ESTLYS III ja Folkboot. Parimate autasustamine ja regati pidulik lõpetamine saab toimuma kell 17 õhtul Roomassaare jahisadamas ja pika regatinädala lõpetab purjetajate pidu ansambli SSB saatel.