A. Le Coq Muhu Väina regatil katkestamisterohked kaks etappi läbitud | 21 juuli 15, piret.salmistu

Pühapäeval, 19. juulil Tallinnast alguse saanud A. Le Coq 58. Muhu Väina regatist on läbitud kaks esimest etappi. Tallinna Merepäevade raames anti regati esimesele etapile avastart Tallinna lahel ja kolme tunni pärast starditi samast regati ühele pikimale ja kindlasti ka raskeimale etapile Tallinnast Kärdlasse, kuhu jõuti alates esmaspäeva varahommikul kella neljast kuni õhtul kella kaheksani. Valju tuule ja tugeva lainetuse tõttu nii Tallinna lahel kui ka avamerel  tuli kas siis juba esimene etapp, kuid valdavalt siiski teine katki jätta kokku kuueteistkümnel jahil. Siiski jätkab enamus neist kõigele vaatamata regatil võistlemist.

Pühapäeval puhus Tallinna lahel korralik läänetuul, mis iiliti ulatus ca kümne meetrini sekundis ja lainekõrgust oli 1-1,5 meetrit. Et mitte meeskondi enne regati pikimat etappi mitte liialt ära väsitada, ulatus esimese etapi distantsi pikkus 6,5 miilist 9,4 miilini. Selliselt sõideti seda veidi enam kui tunnist kuni pea kahe tunnini. Stardialalt Pirita rannahoone lähistel siirdusid jahid Katariina kai idapoi juurde, sealt suuremad jahid veel Paljassaare idatoodrini ning siis Miiduranna vraki keratoodrini ja finišisse. Väiksed jahid jätsid Paljassaare poi võtmata ja siirdusid Katariina kai ia poist otse Miiduranda ja sealt finišisse. Nii võiski finishiliinil näha kõrvuti etapi lõpu poole purjetamas suurimate ehk ORC I grupis etapivõidu vormistanud Dago jahtklubi jahti Olympic Tiit Vihuliga roolis ja väikest Folkbooti Ahti Saaremaa Merispordi Seltsist Ott Kolk’iga roolis, kes võttis esimeselt etapilt neljanda koha. Et etapp oli suhteliselt lühike, ei saanud siin ajalised vahed konkurentide vahel pikaks paisuda ja protokollis mahuvad esiotsa meeskonnad enamasti  ühe minuti  sisse.  Gruppide kaupa võtsid regati esimese etapi võidud Olympic Tiit Vihuli meeskonnaga Dago jahtklubist (ORC I), Jazz Viljar Sepp’aga roolis Kalev Jahtklubist (ORC II), Kadri Andres Haaveliga roolis Saaremaa Merispordiseltsist (ORC III), Tessa Alar Ivansoni meeskonnaga Kalev Jahtklubist (ESTLYS I), Brigittta Mikk Metstaki juhtimisel Kalev Jahtklubist (ESTLYS II), DiWeiss Erki Kiluskiga roolis TOPP’ist (ESTLYS III) ja Greta Mikk Kööseliga roolis Kalev Jahtklubist (Folkboot).


Regati avaetapi Tallinna lahelt tõi laiema publikuni interneti ja Tallinna Merepäevade suure ekraani vahendusel Postimees ja merel toimuvat kommenteeris Kalev Jahtklubi kommodoor Kalev Vapper.


Hingetõmbeaeg kahe etapi vahel oli parasjagu nii pikk et nii mõnedki jahid jõudsid käia kas koduklubis Kalev Jahtklubis või siis lihtsalt muulide vahel tuulevarjus ja keha kinnitamas.


Regati teisele etapile – 69,8 kuni 85-miilisele Tallinn-Kärdla etapile anti start  kell kolm pärastlõunal. Ikka nii et kõige väiksemad jahid ehk Folkboodid kõige ees ja siis juba suured jahid kuni väiksemateni välja üksteise järel viieminutiliste intervallidega. Tuuleprognoos ei tõotanud kerget sõitu. 7-10 m/s puhunud läänetuul tähendas tervet teekonda Kärdlani vaid vastutuules , millele lisasid kõvasti „vürtsi“ ka avamerele tekkinud kuni nelja meetri kõrgused lained. Ei olnud see teekond kerge ei kogenud sportlastele, kuid veel vähem väikese kogemusega seilajatele. Kas materiaalosa purunemise, meeskonnaliikmete terviserikke või merehaiguse tõttu pöördus nii mõnigi jaht poolel teel puhkama ja tuulevarju ka Lohusalu või Paldiski sadamatesse. Regatti turvanud Tallinna Vabatahtlik Merepääste (Tallinn SAR) sai samuti oma rolli täita, tuues jahilt Tormilind Tallinnasse kolm neiut, kellel purjetamise kogemus puudus ja kelle jaoks merehaigust taluda kuni Kärdlani oleks olnud liiga ohtlik.


Regati teise etapi võitnud meeskonnad on kahtlemata nii pikaaegse võistlus- kui ka öösõidu kogemusega, sest sellised omadused sel teekonnal eelkõige proovile pandi. ORC I grupi jahtide hulgas püsis esikolmik pika teekonna jooksul üsna samana, kuid Hiiumaa lähistel libises koduvetesse jõudnud Dago jahtklubi jaht Olympic Tiit Vihuli juhtimisel teistest ette olles neljateist tunni sõidu järel esimesena finišis kell 4.55. Piisav edumaa konkurentide ees andis Olympicule juba teise etapivõidu järjest kindlustades neile nii ka  üldliidri positsiooni. Teise koha saanud Kalev Jahtklubi jaht Forte Jaak Jõgi meeskonnaga on  skooriga 3-2 teisel kohal ka koondkokkuvõttes ning kolmandaks tulnud sama klubi jaht Priit Tammemägi Premium  on kohtadega 6-3 koondarvestuses viiendal kohal. Kolmandal kohal on Kalev Jahtklubi jaht  Reval Cafe Eero Panki juhtimisel.


TULEMUSEDORC II grupis võttis viieteist tunni ja kümne minuti sõidu järel Pärnu Jahtklubi jaht Sugar 2 Jaan Akermanniga roolis. Esimese etapi  viies koht sinna juurde lisaks annab neile koondkokkuvõttes teise koha. Täna teise koha saanud Ivar Aru meeskond Cherie Kalev Jahtklubist on koondarvestuses viiendal kohal (10-2). Üldliider siin grupis on teine Kalev Jahtklubi jaht Jazz Viljar Seppaga roolis, kes esimese etapi võitis ja teisel etapil sai kolmanda koha.ORC III grupis sõitis konkurentidele muljetavaldava aja ette Haapsalu Jahtklubi vaid Keertidest koosnev meeskond Edasi  Eiki Keertiga roolis. Esimese etapi teine koht annab neile koondarvestuses teise positsiooni. Teise etapi teise koha omanik Kadri Saaremaa Merispordi Seltsist Andres Haaveliga roolis hoiab siin grupis liidripositsiooni. Koondarvestuses kolmandal kohal on teisel etapil neljanda koha saanud Jaan Tiidemanni Blanca Kalev Jahtklubist. Teise etapi kolmas, Vassily Alexeev Venemaalt hoiab koondarvestuses Blancaga võrdse arvu punktidega neljandat kohta.ESTLYS I grupis oli pikal etapilt konkurentsidest tublisti kiirem Venemaa jaht Mir Aleksandr Kulikoviga roolis. Skooriga 3-1 on nad oma grupi liidrid. Tasavägist võistlust peavad Kalev Jahtklubi jahid Sylvia ja  Fanatic. Vastavalt Täna kolmas olnud Sylvia Aare Kööpi meeskonnaga on kohtadega 2-3 teisel kohal ning punkti kaugusele jääb skooriga 4-2 Ain Jalasto Fanatic.ESTLYS II grupis võttis nii esimese kui ka teise etapi võidu Kalev Jahktlubi jaht Brigitta Mikk Metstaki meeskonnaga hoides nüüd liidrikohta selles grupis. Teist kohta hoiab siin grupis Saaremaa Merispordi Seltsi  jaht Liiann Margus Beljakoviga roolis (2-3) ning kolmandal kohal on Lätist Usmas Jahtklubist jaht Arabella Stanislav Backansiga roolis (skoor 6-2).ESTLYS III grupis võttis pika etapi võidu Haapsalu Jahtklubi jaht Aurora Pille Kaasiga roolis. Skoor 3-1 lubab neil olla liidripositsioonil siin grupis. Teiselt etapilt teise koha saanud Margus Tasa meeskond Saaremaa Merispordi Seltsist hoiab seda positsiooni ka koondarvestuses.  Noblessneri Jahtklubi jaht Marielle oli teisel etapil kolmas ning skoor (12-3)  annab üldkokkuvõttes viienda koha. Kolmandat kohta koondkokkuvtõtes  hoiab Kalev Jahtklubi jaht Farozon Maarja Kasega roolis.
Folkbootidel,  kes sõidavad klassisõitu, on kahe etapi võiduga juhtimas Kalev Jahtklubi jaht Greta Mikk Kööseliga roolis. Teise etapi teine on samal positsioonil ka koondkokkuvõttes. Pertti Neero juhitud Topu  Kalev Jahkubist on teise etapi kolmanda koha ja esimese etapi seitsmenda koha järel  kokkuvõttes neljandal kohal.


Esmaspäeva õhtul toimus kaunis Kärdla sadamas meeleolukas esimese ja teise etapi parimate autasustamine. Kogu esmaspäevakallanud vihm oli õhtul kella kuueks järgi jäänud ja nii saadi vahval välilaval  tunnustada kahe esimese etapi parimaid. Esimese etapi sponsoriks oli Postimees ja teise grupi  auhindad pani välja Loodus Invest.


Regatt  jätkub teisipäeva hommikul kui kell 11 antakse seitsme miili kaugusel Kärdla sadamast start kolmandale etapile, mis viib jahid Muhumaale Kuivastus sadamasse. Nüüd on purjetajatel ees veidi lühem ehk 35 kuni 42 miili pikkune distants. Muhumaalt läheb regatt läbi Roomassaare Pärnusse, kus laupäeval, 25. juulil toimub parimate autasustamine ja regati pidulik lõpetamine.Pildigaleriid - autor Piret Salmistu

Regati Facebooki lehekülg - https://www.facebook.com/pages/Muhu-v%C3%A4ina-regatt/320779705992?sk=timeline 
Otseülekanne Postimehe portaalis – purjetamine.postimees.ee
GPS jälgimine - www.sportrec.eu/?page_id=671
Parimad palad, pildid ja uudised regatilt - purjetamine.postimees.ee